Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie po efektownej rewaloryzacji jaka miała miejsce kilka lat temu, tętnią życiem. Na ich terenie trwają obecnie prace związane z przygotowaniami do Królewskiej Wystawy Kwiatów, którą będzie można podziwiać od 10 do 13 czerwca 2021 roku. Podczas spacerów po Ogrodach Górnych i Dolnych warto zwrócić uwagę na uformowane na nowo boskiety grabowe. „To sądecki akcent całego przedsięwzięcia pozostawiony tu przez naszą firmę i jedyny zachowany fragment przedwojennych ogrodów!” – dodaje Krzysztof Mróz, Prezes firmy Park-M
“Wystawa na warszawskim Zamku Królewskim odbywa się pod hasłem „Muzeum w zgodzie z naturą”. Fenomen zasobów przyrodniczych stał się punktem wyjścia do założeń programowych realizowanych w przestrzeni Arkad Kubickiego i Ogrodów. Pozwolił nam uznać przestrzeń w otoczeniu rezydencji za wyjątkowe rozszerzenie ekspozycji muzealnych oraz miejsce, które stanowi naturalną ich kontynuację i uzupełnienie kolekcji dzieł sztuki zgormadzonych w Muzeum.” - mówi Monika Drąg, Kurator Królewskiej Wystawy Kwiatów.
Podobny motyw przyświecał pracom renowacyjnym, które w ostatnich latach były przeprowadzane w Ogrodach przez firmę Park-M. Wiązały się one z nadaniem Ogrodom ich wyglądu zgodnie z założeniami architektonicznymi przedwojennego architekta – Adolfa Szyszko-Bogusza. “Ten prestiżowy i ciekawy projekt, który mieliśmy przyjemność przeprowadzić jako jego generalny wykonawca dał nam olbrzymią satysfakcję, a zarazem dał Zamkowi piękną, ozdobną, roślinną i architektoniczną szatę godną królewskiej rezydencji, która ściągnęła w pierwszych dniach po otwarciu Ogrodów ponad kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających - wspomina Krzysztof Mróz, Prezes firmy Park-M.
Sądecki ślad na terenie warszawskiego Zamku
Firma Park-M poza tym, że miała możliwość przeprowadzić całość prac rewaloryzacyjnych w Ogrodach Zamku Królewskiego, nadal pozostaje w bliskiej współpracy z Muzeum, będąc obecnie partnerem odpowiedzialnym za proces pielęgnacji zabytkowych grabowych boskietów, będących roślinną dominantą całych Ogrodów. Te historyczne drzewa potrzebowały profesjonalnego cięcia i licznych zabiegów pielęgnacyjnych, nasadzenia nowych, dużych i już uformowanych form grabowych, aby przywrócić boskietom formę będącą zamysłem architekta Adolfa Szyszko-Bohusza.
Jakie wyzwania na nas czekają? „Na pewno musimy zadbać o to, aby drzewa zachowały swoją zrewitalizowaną przedwojenną formę i wzrastały zgodnie z planem. Pracy jest sporo, bo boskiety grabowe o wysokości 6,5 metra rosną na powierzchni aż 1700 metrów bieżących i mają trudną do pielęgnacji formę.” - dodaje Jarosław Wykurz – Dyrektor Pionu Ogrody i Parki – firmy Park-M, odpowiedzialny z ramienia firmy za całościowy nadzór nad procesem pielęgnacji.
Uchodzimy za lidera architektury krajobrazu w Polsce. To zasługa naszej 25-letniej obecności na rynku oraz nieustanna praca nad zdobywaniem nowych kompetencji, ciągły rozwój organizacji i pracujących w niej ludzi. „Pierwszym sukcesem okazało się otrzymanie angażu, a dalej jako generalny wykonawca zrealizowaliśmy prace ziemne, zbudowaliśmy podziemną skomplikowaną infrastrukturę, wybudowaliśmy fontanny, granitowe nawierzchnie, a także uformowaliśmy żywopłoty, nasadziliśmy nowe rośliny, byliny i założyliśmy automatycznie nawadniane trawniki. Plan zrealizowaliśmy na tyle dobrze, że otrzymaliśmy propozycję pozostania na Zamku na dłużej jako partner strategiczny, a także w obecnym, jak i w przyszłym roku będziemy czuwać nad prawidłowym wzrostem boskietów i pielęgnować je”. - dodaje Jarosław Wykurz.
Współpraca z Zamkiem Królewskim w Warszawie to duże wyróżnienie dla każdej firmy, a pozostanie partnerem strategicznym i kilkuletnia współpraca tylko podkreślają zaufanie, jakim obdarzone zostało nasze przedsiębiorstwo.